MENÜ

ÖNEMLİ DUYURU

Divane İmalatına Yoğunlaşmamız Dolayısıyla,

Bağlama İmalatımız İkinci Bir Duyuruya Kadar Durdurulmuş Durumdadır.

Bağlamada Devrim !!!

Bağlamayı, Dünya çalgıları içinde gitar, buzuki, ud, lavta, banjo, mandolin gibi evrensel çalgılardan ayıran en belirgin özellik sapının uzun ve ince olmasıdır. Bu özellik tını ve çalma tekniği açısından bağlamaya apayrı bir güzellik sağlamasının yanında, sapın eğrilmesi, çarpılması, kırılması, en önemlisi de nemden etkilenmesi gibi teknik problemleri de beraberinde getirmektedir.

İyi bir bağlamada kullanılan ağacın hem özel seçilmiş, hem de ağacın cinsine göre en az 5-10 yıl bekletilmiş olmasından emin olmak gerekir. Bu özellikteki bağlamalar ancak sayılı bağlama yapım ustaları tarafından imal edilmekle birlikte haklı olarak pahalıya malolmaktadır.

Buna çözüm olarak, sanayi ile el ele vererek özel bir metal profil bağlama sapı geliştirdik. Özel alaşım, paslanmaz ve içi boş metal profili ağaç ile kaplıyoruz. Böylelikle sapta her türlü ağaç görünümü verebildiğimiz gibi, bağlama sapındaki yüzyıllardır devam eden atma, eğrilme, çarpılma gibi problemleri ömür boyu engellemiş bulunuyoruz. Bağlamada bir ilk olan bu teknik, enstrümanın ömrünün de azami derecede artmasını sağlamaktadır.

Metal sapın bağlamaya kazandırdığı diğer bir özellik ise seslerin çok net, berrak ve daha gür çıkmasıdır. Bağlama çalanlar, tellere ilk vurduğu anda bu özelliği derhal fark edeceklerdir. Çalmaya başladığınız andan itibaren elinizden bırakamayacağınız güzellikte tınılara sahip, hiçbir uhde duymadan güvenle alabileceğiniz bir bağlama geliştirdiğimize inanıyoruz.

Bizler idealist olarak yola çıktık ve mühendisvari bir çalışmayla sanayi ile el ele vererek bağlamada devrim yarattık. Metal profil sap üretimi ile ilgili tüm detayları da Videolar bölümünde gösterime sunmuş bulunmaktayız.

En kısa zamanda esas enstrumanımız olan Divane 'yi de müzikseverlere kazandırmayı umuyoruz.

Bağlama, tanbur ve divane çalgılarında Metal Profil sap kullanımı uzun yıllar süren bir çalışma sürecinde başarıya erişmiş olup, TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ tarafından adımıza tescillidir. Diğer imalâtçılar tarafından kullanımı ancak müsaademizle mümkündür.

_______________________________________________

© DiVANE MÜZiK Enstrümanları
Tasarım, İmalât, Pazarlama